multitechlogo.gif (5326 bytes)

 

Cat.gif (10560 bytes)ZX Spectrum-legendární a stále živý počítač-a také geniální platforma. Když se zpětně dívám na naši letitou známost, musím konstatovat následující: tento kouzelný stroj (jež má své kořeny v roce 1982) mě i dnes, na konci tisíciletí, může překvapit tím, co umí. Jedna z věcí, která náš vztah dokázala okořeňovat po celou dekádu, je zdánlivě banální: schopnost ZXS neustále něčím překvapovat, neustále přinášet něco nového, do té doby nepředstavitelného a naprosto nemožného, tehdy nereálného dokonce i na pseudosilných strojích. Stačí si vzpomenout na řadu her, které byly doslova revolučním průlomem, her, o kterých byli všichni přesvědčeni, že na tom malém, gumovém a starém přístroji prostě nemohou být realizovatelné (namátkově Driller, Sentinel, Last Ninja II, Doom, R-Type...). Grafické mantinely se ukázaly být velmi pružné (vzpomeňte si na multicolor-“nepřekonatelnou" atributovou bariéru). Zvukové omezení nebyly až tak omezující (pusťte si někdy na plný knedlík hudbu z Chronosu či z řady jiných her a řekněte si, že to vlastně není nic jiného než jednokanálové nahoru/dolů); navíc v roce 1986 byl “ulovský bzučák" obohacen čistě zvukovým čipem AY-3-8912, jehož možnosti dodnes nebyly plně využity (doufám, že jsem neurazil žádného AY-muzikanta). Je-li řeč o AY, připomenu alespoň Digisynth, čili demo, ve kterém bylo možno digitálně a kvalitně slyšet skladbu, převedenou z Amigy-demo, u kterého jsem strávil několik dní a nocí. Nebo Specdrum-profesionální bubeník na ZXS. A to ani nemluvím o stovkách bombastických loaderů, které se ještě v éře kazety stávaly atraktivní součástí “lepších" her. Všechny výše uvedené kouzla se krásně spojovaly a prolínaly v tisících demo-programech, kde vytvořily bombastickou koláž. Je-li řeč o hardwaru, nemohu neuvést za všechny alespoň MB-02+, tedy nejlepší a nejrychlejší rozšiřující (nejen disketový) systém pro ZXS, kde hardware už není žádným omezením. A tak by se dalo pokračovat dál a dál, ale proto tady nejsme.

Corner.gif (8623 bytes)Zkrátka-nikdy se nikomu nepodaří vytlačit ze ZX Spectra maximum-to je jasné a to je dobře. Jen díky tomu bude Spectrum žít věčně. A tak tento stroj zůstává i teď, po šestnáctí letech, zahalen rouškou tajemství, co všechno je s ním možné. Vše výše uvedené dokazuje, že je na něm možné nemožné. Bylo to koncepcí, se kterou sir Clive Sinclair přistoupil ke konstrukci ZXS-žádné složité čipy, žádné sprity, polygony, žádná hardwarová podpora ničeho. Kvalitní mikroprocesor, k tomu dobrý podpůrný obvod (v podobě čipu ULA), dobrý software a je to na světě. A i teď je jen a pouze na nás, čím se budeme prostřednictvím ZXS navzájem překvapovat.

Říká se, že trocha samochvály neškodí. Pojďme se teď podívat, jak se to s MultiTechem semlelo a kde se to všechno vzalo. Na začátku stáli 3 nadšenci (jsou to ješitní chlapi, proto řazeno dle abecedy)

-Martin Blažek (-BLS-)
-Jan Kučera (-LMN-)
-Tomáš Modroczki (-AIDS-)

Shodou okolností tito tři mládenci tvoří jádro 8BitCompany Publishing, ale to není až tak podstatné. Co je důležité: tato trojka měla náramnou chuť udělat opravdu co možná nejkvalitnější zobrazování na ZX Spectrum.

AIDS dal dohromady do té doby něco nevídaného-full-screen (celoobrazovkový) zobrazovací driver pro čip Z80-DMA.
BLS a LMN řešili zase způsob, jak z kvalitní předlohy v rozlišení 256x192x256 odstínů šedi vytvořit obraz, kalkulující se zobrazovacími omezeními ZXS. Nejprve jsme vytvořili nultou verzi MultiTechu (označovanou také jako MultiTech HalfPix). Zobrazovací kvality této metody nebyly špatné, ale na druhou stranu byly namíle vzdálené od zatím poslední verze konverzně-zobrazovacího driveru. Dlouho jsme počítali, měřili, zvažovali, simulovali, bádali, diskutovali a ve finále vytvořili metodu spektrální analýzy a barevné aproximace, které se společně staly základním stavebním kamenem zatím nejlepšího zobrazovače. Jmenuje se MultiTech 7216 v1.2. Ve své prvotní verzi spatřil (za patřičného jásotu) světlo světa 12/10/1997 (neděle) ve zhruba 21 hodin večer. Jím se také v dalších lekcích budeme zabývat především.

Ptáte-li se, kde jsme vykopali takový název, vězte, že to není nic jiného, než Multicolor Technology simulující zobrazování až 72 barev pomocí 16 (poslední verze konvertoru je 1.2).

Teď se ale pojďme podívat, co budete v následujících dnech, týdnech měsících a letech dozajista potřebovat k životu:


· ZX Spectrum;
· zobrazovač (u kterého by bylo žádoucí, aby uměl zobrazovat černobíle-obyčejná TV postačí;
· MB-02+ nebo DataGear (ty jsou podmínkou tehdy, chcete-li provozovat MultiTech po celé ploše obrazovky);

Ukázka Multitechovských obrázků:

Girl.gif (10304 bytes)
Water.gif (9609 bytes) Desert.gif (9010 bytes)

 

 

 

MULTITECH je ochranná známka firmy 8BC